Tak by se dala přeložit zpráva „Stát bude přispívat do globálního fondu“ v HN 14.12. 2011.
O co jde? Jde o to, že se ekologistům podařilo přesvědčit vlády a veřejnost některých zemí, že za klimatické změny, které probíhají neustále, najednou „někdo může“.
A mohou za to, z jejich pohledu zcela samozřejmě, rozvinuté země. Tedy ty země, které vsadily v minulosti na technický pokrok aby zabezpečili svým občanům slušnou životní úroveň.
A důkazy této viny jsou velice vratké – a jsou postaveny na shodě politické, nikoliv vědecké. A jak je s daty často manipulováno, nám ukázala aféra Climategate.
A příjemci budou ti, co místo tvrdé práce zvolili „tradiční“ způsob života.
Zpráva, kterou tím světové společenství vysílá občanům je jasná – každý úspěch musí být po zasluze potrestán. Dokonce i úspěchy Vašich předků. Tak plaťte za to, že se snažili zlepšit svůj život a život svých potomků, tedy Vás.
Je samozřejmé, že v případě náhlé katastrofy je žádoucí postiženým pomoci – ale přímo a ne přes jakýsi zcela neprůhledný fond v rukou OSN, tedy organizace která, dokázala před časem do komise pro lidská práva zvolit Kaddáfiho Libyi a zřídila „bezpečnou zónu“ ve Srebrenici. A změna klimatu není ani náhlá ani nečekaná.
Argumentace, že se toho účastní USA a Čína je úsměvná a pomíjí politickou realitu za posledních 20let. USA nikdy nepodepíší něco, co by snižovalo životní úroveň jejich občanů… a Čína si vždy udělá to, co zrovna chce. Takže se obě země účastní jednání… a to bude vše.
Ale k číslům – je pozoruhodné, že nikdo neví, kolik vlastně občané ČR budou platit. Docela by mne zajímalo, zda osoba, která to za ČR podepsala, zachází se svými penězi stejně, jako s penězi občanů, tedy podepíše účet bez konečné částky. A odhadovaných 10 miliard ročně není zrovna málo… je to přůměrný roční rozpočet jednoho z krajů naší Republiky.
Takže vlastně budeme, v době krize, platit jeden kraj navíc – jeho silnice, školy, nemocnice, úředníky…. odkud se ty prostředky vezmou? Roztočíme rotačky?
A ptal se občanů vůbec někdo zda to platit chtějí? Neustále se hovoří o přímé odpovědnosti politiků a úředníků. Takže bych si dovolil požádat „investigativní“ novináře, aby zjistili, kdo že to za to Česko v Durbanu podepsal (budeme mu pak posílat účty za opravu silnic), kdo ho k tomu autorizoval a zda o tom vůbec vědí poslanci a senátoři – a pokud ano, tak kteří hlasovali pro, aby občané mohli zvážit, koho budou příště volit.
Reakce na výsledek konference o změně klimatu v Durbanu 2011